Click here to enter
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie – Zespół Szkół Mechanicznych Nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie

29 września w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie tradycyjnie już odbył się Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku, w nawiązaniu do rozpoczętej w czerwcu 2001r. kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.
W tym roku działania związane z tym projektem realizowane były dwutorowo.
Pierwsze działanie to wirtualne spotkanie czytelnicze połączone ze spotkaniem autorskim. Ta część przeznaczona była dla dzieci z grupy jaśminowej Przedszkola Montessori w Krakowie, które mieści się przy ul. Prochowej. Uczniowie ZSM nr 1 przedstawili bajkę Antoinea Guilloppea pt „Czułość”. Bajka została przedstawiona w formie japońskiego teatrzyku Kamishibai. Teatr ten wywodzi się z początku XX wieku z Japonii. Kamishibai – Papierowy Teatr to teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji, to technika opowiadania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę. Pierwowzorem był japoński młody chłopak, który przyjeżdżał na rowerze na podwórka i tam opowiadał – przedstawiał dzieciom bajki z drewnianej skrzynki.
W naszej bibliotece w rolę opowiadacza bajki wcielili się Eryk Ruta z klasy 2Tmb i Aleksander Wenner z klasy 2Tpb. Opowiedzieli bajkę o czułości, o sile uścisków, kontaktu fizycznego, dodawania sobie otuchy, o tym, że dzięki nim, po prostu łatwiej i bezpieczniej jest żyć. Opowiadali również o dorastaniu, o sile i wartości bliskich więzi między rodzicami i dziećmi.
Drugą część spotkania poprowadził z ogromną swadą i świetnym kontaktem z małymi uczestnikami spotkania autor wierszy dla dzieci – Piotr Felicjan Nalepa. Przeczytał młodym czytelnikom swoje wiersze o zwierzętach i zawodach. Dzieci słuchały jak zaczarowane, śmiały się, wyobrażały sobie jak długa jest szyja żyrafy i czasami bały się strasznych krokodyli.
Wydarzenie odbyło się wirtualnie na platformie zoom a o oprawę audiowizualną zadbali w pełni profesjonalnie uczniowie z klasy 2Tpa: Tadeusz Starowicz odpowiedzialny za dźwięk i montaż, Mateusz Szczepaniak odpowiedzialny za film i obraz, Mateusz Więcław, Szymon Goczoł za obsługę techniczną. Oprawę fotograficzna zapewnili: Eryk Ruta i Adam Chochół z klasy 2Tmb.
Celem wydarzenia było zarówno sprawienie radości przedszkolakom i rozbudzanie ich wyobraźni i czytelniczych zainteresowań; jak też uwrażliwienie uczniów ZSM nr 1 na potrzeby dzieci. Spotkanie posłużyło też zbudowaniu relacji, empatii, mostów pomiędzy pokoleniami.

Drugi projekt „Zapraszamy do czytania”, polegający na nagraniu i odtworzeniu we wszystkich klasach fragmentów książek, skierowany był do uczniów naszej szkoły. Przyświecała mu jedna z głównych idei Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania – potrzeba łączenia ludzi przez głośne czytanie i budowania więzi. Szczególnie teraz – w czasie pandemii, kiedy nasze kontakty i możliwość organizowania imprez masowych są znacznie ograniczone, wydaje się to bardzo ważne. Laureaci ubiegłorocznego konkursu Pięknego Czytania: Adam Chochół z klasy 2 Tmb oraz Michał Szymanowski- tegoroczny absolwent naszej szkoły nagrali fragmenty powieści Andrzeja Pilipiuka „Wampir z MO” i Henryka Sienkiewicza „Potop”. Chcieli w ten sposób zachęcić wszystkich do sięgnięcia po te książki i pokazać, że nawet „wirtualnie” można robić czytelnicze wydarzenia. W przygotowanie nagrania włączyły się także: Lidia Myśliwiec z klasy z klasy 3 Tsb oraz Bogumiła Łepech z klasy 2 As, które wyjaśniły jaki cel przyświeca głośnemu czytaniu. Praca nad projektem wyzwoliła w naszych uczniach ogromne pokłady kreatywności i pokazała, że mają oni talenty nie tylko techniczne. I najważniejsze – wszyscy cieszyli się, że robią coś dla swoich kolegów.
Od 29 września do 2 października nagranie „Zapraszamy do czytania” mieli okazję odsłuchać wszyscy uczniowie naszej szkoły. Liczne pochwały pod adresem lektorów, zainteresowanie kulisami powstawania nagrania i pytania o kolejną edycję Konkursu Pięknego Czytania świadczą o tym, że pomysł naszych uczniów został doceniony przez ich kolegów.
W czasie realizacji wszystkich działań Dnia Głośnego Czytania odkryliśmy, że biblioteka może stać się świetnym studiem nagraniowym.
Organizatorami Projektu Dzień Głośnego Czytania były mgr Joanna Lasoń i mgr Elżbieta Sowińska bibliotekarki i biblioterapeutki pracujące w bibliotece szkolnej oraz mgr Piotr Nalepa autor wierszy dla dzieci i nauczyciel polonista. Wsparciem technicznym byli Marcin Kowalczyk i Łukasz Szyrszeń.

Opracowali: mgr Joanna Lasoń, mgr Elżbieta Sowińska, mgr Piotr Nalepa